21.12.2020 r.

Monografia Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów

W dniu  21 grudnia 2020 r. odbyło się posiedzenie online Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
Głównym celem ostatniego posiedzenia IX kadencji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na lata 2017-2020 było podsumowanie podejmowanych i realizowanych działań. Było to również ostatnie posiedzenie plenarne kończące trzydziestoletni okres funkcjonowania CK.

W związku z zakończeniem działalności z dniem 31 grudnia 2020 roku, w której prawa wstąpi 1 stycznia 2021 roku Rada Doskonałości Naukowej powstała monografia podsumowująca historię i działalność Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Opracowanie to pozwoli czytelnikom zapoznać się z krótkim rysem historycznym, zwięzłym opisem organów poprzedzających powstanie Centralnej Komisji, podstaw prawnych jej funkcjonowania oraz historii orzecznictwa.

Monografia dostępna TUTAJ.


15.12.2020 r.

Prof. dr hab. Marian Gorynia uczestnikiem Microeconomics of Competitiveness Course at Harvard

W dniach 7-9 oraz 14-15 grudnia 2020 roku odbyło się coroczne spotkanie w ramach kursu Microeconomics of Competitiveness Course at Harvard.

Kurs MOC dotyczy konkurencyjności i rozwoju gospodarczego, opracowany przez profesora Michaela Portera oraz pracowników i współpracowników Instytutu Strategii i Konkurencyjności. Kurs MOC koncentruje się na źródłach produktywności krajowej lub regionalnej, które są zakorzenione w strategiach i praktykach operacyjnych firm lokalnych, witalności klastrów i jakości środowiska biznesowego, w którym ma miejsce konkurencja. Więcej informacji o programie pod tym adresem.

Sieć afiliacyjna MOC to grupa ponad 100 instytucji edukacyjnych na całym świecie, które uczą programu nauczania MOC i współpracują w obszarze konkurencyjności. Sieć została stworzona z myślą o stworzeniu lokalnej zdolności rozumienia, nauczania i ulepszania konkurencyjności. Wykorzystując strukturę sieci, wykładowcy współpracują obecnie w nauczaniu, opracowywaniu przypadków i badaniach, aby poszerzyć zakres wiedzy i stać się liderami konkurencyjności w swoich regionach. Więcej informacji dot. sieci oraz jej uczestników pod tym adresem.

Coroczne warsztaty wydziałowe MOC odbywają się w Harvard Business School w grudniu dla profesorów z instytucji stowarzyszonych. W Wydziałowych Warsztatach MOC biorą udział zarówno nowi, jak i doświadczeni wykładowcy. Spotkanie stwarza wyjątkową okazję dla wszystkich wykładowców MOC, aby uzyskać kontakt z najnowszą wiedzą i badaniami związanymi z konkurencyjnością i rozwojem klastrów. Program tegorocznego wydarzenia znajduje się tutaj.


12.12.2020 r.

46th Annual Conference of the European International Business Academy – EIBA 2020 online

Nagłe pojawienie się Covid-19 natychmiast zmieniło krajobraz biznesu (i konferencji) na całym świecie. Niektóre z cech charakteryzujących otoczenie biznesowe w erze pandemii obejmują rosnącą niepewność i złożoność, rosnące znaczenie łączności cyfrowej, zmiany na międzynarodowych rynkach pracy lub pojawiające się napięcia geopolityczne.

W dniach 10-12 grudnia 2020 roku odbyła się międzynarodowa konferencja online: 46th Annual Conference of the European International Business Academy – EIBA 2020.

Konferencja internetowa EIBA 2020 poświęcona jest omówieniu trendów, wyzwań i nowej normy w międzynarodowym środowisku gospodarczym, technologicznym i społecznym, a także implikacji dla przedsiębiorstw wielonarodowych i pracowników przedsiębiorstw wielonarodowych.

Marian Gorynia, Jan Nowak, Piotr Trąpczyński oraz Radosław Wolniak przedstawili prezentację p.t.: Globalization in a COVID-19 Afflicted World, [prezentacja dostępna tutaj]

Więcej informacji o wydarzeniu pod adresem.


17.11.2020 r.

Seminarium nt.: Pandemia COVID-19 a finanse publiczne i stabilizacja makroekonomiczna – czy potrzebna jest zmiana paradygmatów?

W dniu 17 listopada 2020 r. odbyło się seminarium w trybie online współorganizowanym przez Radę Naukową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Komitet Nauk Ekonomicznych PAN, Komitet Nauk o Finansach PAN oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Temat seminarium: PANDEMIA COVID-19 A FINANSE PUBLICZNE I STABILIZACJA MAKROEKONOMICZNA – CZY POTRZEBNA JEST ZMIANA PARADYGMATÓW?

Naukowcy starali się odpowiedzieć na to pytanie oraz dać wyraz przekonaniu o zmieniającej się sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, spowodowanej pandemią COVID-19.

W wydarzeniu wzięło udział wielu znanych ekonomistów, a w gronie moderatorów znaleźli się: prof. Bogusław Fiedor z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Więcej informacji jak i zapis wideo z wydarzenia znajdują się na stronach internetowych współorganizatorów: PTE, KNE PAN, KNoF PAN, INE PAN.


29.10.2020 r.

Wykład inauguracyjny prof. dr hab. Mariana Goryni w ramach I Szkoły Zarządzania Strategicznego w Szkolnictwie Wyższym dla Rektorów/Prorektorów Uczelni Ukraińskich

W dniu 29 października 2020 roku odbyło się jedno z cyklu webinariów w ramach I Szkoły Zarządzania Strategicznego w Szkolnictwie Wyższym dla Rektorów/Prorektorów Uczelni Ukraińskich.

Prof. dr hab. Marian Gorynia wygłosił wykład inauguracyjny p.t.: Analiza systemowa uwarunkowań i skutków pandemii.

I Szkoła Zarządzania Strategicznego w Szkolnictwie Wyższym dla Rektorów/Prorektorów Uczelni Ukraińskich to element realizowanego projektu Politechniki Warszawskiej. Więcej o projekcie [TUTAJ].


29.10.2020 r.

Wystąpienie prof. dr hab. Mariana Goryni podczas konferencji naukowej online „Audyt wewnętrzny w czasach kryzysu”

W dniu 29 października 2020 roku odbyła się konferencja naukowa online organizowana przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Prof. dr hab. Marian Gorynia wygłosił wykład p.t.: Pandemia COVID-19 a gospodarka.


19.10.2020 r.

Prof. dr hab. Marian Gorynia gościem programu Lustra TVP3 Poznań

Jak koronawirus zmienia polską i zagraniczną gospodarkę?

Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy w programie „Lustra”, emitowanego w dniu 19 października 2020 r. Gospodarzem był redaktor Łukasz Maciejewski, a gośćmi zostali: prof. dr hab. Marian Gorynia były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zastępca przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej i przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a także prof. Sławomir Jankiewicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Mirosław Piasecki prezes Stowarzyszenia „Przedsiębiorca Polski”.

Całą rozmowę można obejrzeć [TUTAJ].


13.10.2020 r.

Wystąpienie prof. dr hab. Mariana Goryni podczas posiedzenia Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk

W dniu 13 października 2020 roku odbyło się posiedzenie Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Prof. dr hab. Marian Gorynia wygłosił wykład p.t.: Pandemia COVID-19 perspektywa – nauk ekonomicznych .

Prezentacja z wykładu dostępna [tutaj].


18.05.2020 r.

Prof. dr hab. Marian Gorynia członkiem Prezydium Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk

W dniu 18 maja 2020 roku prof. dr hab. Marian Gorynia został wybrany na członka Prezydium Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Zakres działań Komitetu to: ogólna teoria ekonomiki, historia myśli ekonomicznej, problematyka funkcjonowania i rozwoju gospodarki krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Komitet został powołany w 1952 r.

Więcej informacji na stronie Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.


20.02.2020 r.

Spotkanie Klubu Adamieckiego

20 lutego 2020 roku w budynku Rektoratu odbyło się posiedzenie Klubu im. Karola Adamieckiego. O wybranych aspektach tożsamości nauk ekonomicznych opowiedział m.in. prof. dr hab. Marian Gorynia. Dyskusję prowadzili sekretarze Klubu: dr hab. Krystian Pera, prof. UE oraz dr hab. Artur Walasik, prof. UE.
Spotkanie Klubu Adamieckiego cieszyło się dużym zainteresowaniem przedstawicieli społeczności akademickiej, a także zachęcało do dyskusji nad tożsamością nauk ekonomicznych.

Więcej o wydarzeniu pod adresem:
https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/aktualnosci/article/prof-m-gorynia-gosciem-kolejnego-spotkania-klubu-adamieckiego-relacja.html