16.02.2024 r.

Uroczystość nadania tytułu DOKTORA HONORIS CAUSA Profesorowi dr hab. Bogusławowi Buszewskiemu

W dniu 22 maja odbyła się uroczystość nadania tytułu DOKTORA HONORIS CAUSA PROF. DR. HAB. BOGUSŁAWOWI BUSZEWSKIEMU wybitnemu specjaliście w dziedzinie chemii analitycznej i chemii środowiska w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości ze świata nauki, a także bliskich profesora Buszewskiego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również prof. dr hab. Marian Gorynia.

Wzmianka o uroczystości: [TUTAJ]
Życiorys prof. dr hab. Bogusława Buszewskiego [TUTAJ]


20.05.2024 r.

Konferencja „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”

W dniu 20 maja 2024 r. odbyła się Konferencja „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”, dotycząca tematyki awansów naukowych – w szczególności w aspekcie prawno-proceduralnym. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Rady Doskonałości Naukowej wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Prof. dr. hab. Marian Gorynia jako zastępca Przewodniczącego RDN wygłosił wystąpienie na temat przesłanek warunkujących nadanie tytułu profesora.

Więcej informacji: [TUTAJ]


29.04.2024 r.

Panel ekonomistów: Trampolina do sukcesu: członkostwo w UE jest motorem rozwoju gospodarki

Na łamach dziennika Parkiet ukazał się artykuł autorstwa Grzegorza Siemionczyka w ramach cyklu panelu ekonomistów.

Jak możemy przeczytać na początku artykułu: „Wśród ekonomistów nie widać entuzjastycznego nastawienia do wprowadzenia w Polsce euro. Ale też niewielu z nich podpisuje się pod tezą, że rezygnacja z własnej waluty obniżyłaby tempo rozwoju polskiej gospodarki.”

Prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, podkreśla w tym kontekście, że w bilansie kosztów i korzyści z przyjęcia euro trzeba uwzględnić także inne kwestie niż czysto gospodarcze. – Ważne są także względy polityczne i względy bezpieczeństwa narodowego, które w ciągu kilku ostatnich lat zyskują i z pewnością będą nadal zyskiwać na znaczeniu.

Więcej o artykule:
– Parkiet – PDF [pobierz]


10.05.2024 r.

20-lecie Terlan

W piątek 10 maja w Auli UAM w Poznaniu odbyła się uroczysta urodzinowa gala z okazji naszego 20lecia. Galę uświetniła orkiestra Filharmonii Poznańskiej, która wykonała koncert „Vivat Mozart”. Jednym z gości był prof. Marian Gorynia.

Więcej informacji: [TUTAJ]


10.05.2024 r.

International Conference Resilient and transforming Europe

W dniach 9-10 maja 2024 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja: Resilient and transforming Europe. Konferencja została zorganizowana w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do UE. Była to okazja do spotkania naukowców i badaczy z dziedzin ekonomii, finansów, zarządzania i stosunków międzynarodowych do świętowania i dyskusji na temat najnowszych osiągnięć w gospodarce europejskiej.

Prof. Gorynia przewodniczył jednej z sesji podczas konferencji. Sesja dotyczyła takich zaganień jak: internacjonalizacja i konkurencyjność przedsiębiorstw i branż w czasach transformacji środowiskowej, technologicznej, geoekonomicznej i geopolitycznej.
Więcej o sesji pod tym linkiem.

Więcej informacji: [TUTAJ]


[Program konferencji]
07.05.2024 r.

Posiedzenie inauguracyjne Rady Programowej XI Kongresu Ekonomistów Polskich

W dniu 6 maja 2024 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej XI Kongresu Ekonomistów Polskich. Zadaniem Rady jest opracowanie głównych założeń merytorycznych najbliższego Kongresu, który planowany jest na początek grudnia 2025 r. Spotkanie prowadzili: prof. Marian Gorynia, prezes PTE, i prof. Marek Kośny, przewodniczący Rady Naukowej PTE, wspierani przez prof. Bogusława Fiedora, byłego przewodniczącego KNE PAN i Rady Naukowej PTE, oraz prof. Łukasza Hardta, wiceprezesa PTE.

Więcej informacji: [TUTAJ]


01.05.2024 r.

Raport: Identyfikacja luki cyfrowej oraz zagrożeń wynikających z wprowadzania technologii cyfrowych do przedsiębiorstw

Materiał przygotowany i opracowany przez zespół w składzie: prof. dr hab. Marian Gorynia, dr hab. Joanna Kuczewska, gen. broni (w st. spocz.) dr Andrzej Fałkowski, dr hab. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT w ramach prac grupy ds. Identyfikacji zagrożeń związanych z cyfryzacją Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Raport powstał w wyniku prac Think tanku powołanego przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości. Dokonano w nim analizy zagadnień związanych z oceną konkurencyjności podmiotu w celu identyfikacji luki cyfrowej oraz zagrożeń wynikających z działań mających na celu “zasypanie” tej luki. Autorzy podkreślają, że proces transformacji cyfrowej wynika z globalnego trendu, związanego z wykorzystaniem nowych technologii oraz potrzeby udziału polskich przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości. Obok niezaprzeczalnych korzyści z postępującej cyfryzacji, rozwój przedsiębiorstw musi uwzględniać również ryzyka zewnętrzne, takie jak kryzys pandemiczny COVID-19 czy rosnące zagrożenia związane ze światową sytuacją geopolityczną.

Celem raportu jest zwrócenie uwagi na potrzebę przemyślanego wprowadzania nowych technologii do przedsiębiorstw, uwzględniając nie tylko krótkoterminowe cele związane z efektywnością, ale również zagrożenia dla interesu publicznego i bezpieczeństwa narodowego. Autorzy kierują swoje rozważania zwłaszcza do małych i średnich przedsiębiorstwa (MŚP), dla których cyfryzacja może stanowić duże wyzwanie.

Więcej o raporcie: [TUTAJ]

Raport: [pobierz]


29.04.2024 r.

Panel ekonomistów: Trampolina do sukcesu: członkostwo w UE jest motorem rozwoju gospodarki

Na łamach dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa Grzegorza Siemionczyka w ramach cyklu panelu ekonomistów.

Jak możemy przeczytać na początku artykułu: „Od I kw. 2004 r., czyli czasu tuż sprzed „wielkiego rozszerzenia UE” o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, do końca 2023 r. produkt krajowy brutto Polski realnie (w cenach stałych) zwiększył się ponad dwukrotnie. Poziom życia w Polsce, mierzony PKB na mieszkańca z uwzględnieniem różnic w sile nabywczej, podskoczył z niewiele ponad 40 proc. poziomu z sześciu zamożnych państw zachodniej Europy (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg, Włochy) do blisko 80 proc. Ten raptowny rozwój był możliwy dzięki eksplozywnemu wzrostowi polskiego eksportu, do którego przyczynił się m.in. duży napływ inwestycji zagranicznych. Według obliczeń PKO BP, bazujących na danych Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, popyt zagraniczny na polskie towary i usługi od 2004 r. wykreował nad Wisłą 2,5 mln miejsc pracy. To oznaczało radykalną poprawę sytuacji gospodarstw domowych.”

W artykule znalazł się komentarz prof. Mariana Goryni, który odnosi się do poruszanego tematu: „Spotyka się badania, których wyniki wskazują, że zwłaszcza w pierwszych latach po faktycznej akcesji gospodarka polska być może rozwijałaby się jeszcze szybciej, nie przystępując do UE. W dłuższym okresie twierdzenie, że akcesja przyspieszyła wzrost gospodarki, nie budzi już jednak większych wątpliwości.”

Więcej o artykule:
– Rzeczpospolita – PDF [pobierz]


19.04.2024 r.

Panel ekonomistów: Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Na łamach dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa Grzegorza Siemionczyka w ramach cyklu panelu ekonomistów.

Jak możemy przeczytać na początku artykułu: „Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.”

W artykule znalazł się komentarz prof. Mariana Goryni, który odnosi się do poruszanego tematu: „EZŁ zawiera część rozwiązań, które obniżają efektywność produkcji rolnej w imię racji środowiskowych. Obniżka efektywności oznacza, że utrzymanie cen żywności na stałym poziomie jest niemożliwe.”

Więcej o artykule:
– Rzeczpospolita – PDF [pobierz]


22.03.2024 r.

Spotkanie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem

W dniu 22 marca 2024 r. odbyło się spotkanie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem. Przedstawiciele konsorcjum organizacji m.in. Warszawski Instytut Bankowości prowadzących Rok Edukacji Ekonomicznej spotykają się z ministrem w sprawie realizacji działań wpisanych w agendę REE.


21.03.2024 r.

Gala Roku Edukacji Ekonomicznej

W dniu 21 marca 2024 r. odbył się Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości.
Oprócz tego podczas konferencji odbyło się wydarzenie towarzyszące Gala Roku Edukacji Ekonomicznej w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Na uroczystej Gali Roku Edukacji Ekonomicznej nominacje do Kapituły nagrody za zasługi na rzecz Edukacji Ekonomicznej otrzymali: prof. Marian Gorynia oraz prof. Elżbieta Mączyńska.

Więcej o wydarzeniu oraz program dostępny na stronie organizatora: [TUTAJ]
Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 [TUTAJ],
Wpis na stronie PTE [TUTAJ],


21.03.2024 r.

Posiedzenie Komitetu Nauk Ekonomicznych w Warszawie

W dniu 21 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Nauk Ekonomicznych w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na przewodniczącą Komitetu wybrano prof. Marzennę Weresę z SGH.


18.03.2024 r.

Konferencja Rady Doskonałości Naukowej na UAM

W dniu 18 marca 2024 r. w Collegium Minus odbyła się konferencja pt. „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”. Organizatorami konferencji byli: Rada Doskonałości Naukowej oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na konferencji poruszono wiele tematów m.in. z zakresu procedur prawnych, które poprowadzili: profesor Bronisław Sitek, przewodniczący RDN, jego zastępcy – profesor Grzegorz Węgrzyn, profesor Marian Gorynia, dr Jerzy Deneke, dyrektor Biura Rady oraz Artur Woźniak, kierownik Działu Prawnego i Rozwoju Kadr Naukowych Biura RDN.

Więcej o wydarzeniu oraz program dostępny na stronie organizatora: [TUTAJ]
Nagranie transmisji z konferencji [TUTAJ],
Wpis na stronie uniwersyteckie.pl [TUTAJ],


12.02.2024 r.

Audycja radiowa w Polskim Radiu Białystok

Prof. Marian Gorynia był gościem audycji w Polskim Radiu Białystok nagranej po Jubileuszu PTE w Białymstoku. Audycja o tytule „Prognozy ekonomiczne” traktowała gospodarce i kwestiach ekonomicznych w kraju i na świecie.

Cały podcast można posłuchać [TUTAJ] lub na stronie internetowej radia [TUTAJ].


12.02.2024 r.

Komentarz prof. Goryni na łamach artykułu: W ciągu 22 lat siła nabywcza naszych pensji wzrosła o 100% – Obserwator Gospodarczy

Na łamach portalu obserwatorgospodarczy.pl ukazał się artykuł autorstwa D. Błaszkiewicza p.t.: W ciągu 22 lat siła nabywcza naszych pensji wzrosła o 100%.

Jak piszę autor we wstępie: Kiedy Polska rozwijała się najszybciej? Postanowiliśmy sprawdzić podstawowe wskaźniki dla III RP. Wnioski mogą zaskoczyć

Opinię na temat rozwoju Polski po transformacji ustrojowej wyraził prof. Gorynia:

Przytoczony wyżej fragment dostępny [TUTAJ]

Cała treść artykułu dostępna [TUTAJ]


10.02.2024 r.

Wypowiedź prof. Goryni dla portalu dlahandlu.pl

Według raportu Komisji Europejskiej wiedza finansowa Polaków jest na 6. miejscu w Europie od końca.
– Popełniamy często błąd automatycznej projekcji dzisiejszej sytuacji na przyszłość, w średnim czy nawet długim okresie – lat 5, 10 i więcej. Nieźle zarabiamy, jesteśmy zdrowi, konsumujemy i wpadamy w pułapkę myślenia, że zawsze tak będzie – ocenia w rozmowie z portalem DlaHandlu.pl prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Wypowiedź dostepna [TUTAJ].


26.01.2024 r.

Specjalna Jubileuszowa Konferencja Naukowa „Zmiany geopolityczne i ich implikacje dla rozwoju gospodarczego”

W dniach 29-30.01.2024 r. odbyła się Specjalna Jubileuszowa Konferencja Naukowa „Zmiany geopolityczne i ich implikacje dla rozwoju gospodarczego” organizowana przez Akademię Leona Koźmińskiego. Patronami konferencji byli: Narodowy Bank Polski, SELENA, mBank oraz Związek Banków Polskich.

Podczas tego dwudniowego wydarzenia spotkało się wielu przedstawicieli świata nauki i nie tylko. Wydarzeniu towarzyszyły dwie dedykowane publikacje książkowe, laureaci Nagrody Nobla, 57 uczonych i ekspertów, m. in. z USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rosji i Węgier oraz wybitne osobistości nauk społecznych z czołowych ośrodków naukowych i analitycznych w Polsce.
Podczas spotkania prof. Gorynia był moderatorem jednej z sesji. Prowadził on sesję nt. Równowaga gospodarcza i ekonomia umiaru. Wśród dyskutantów tej sesji znaleźli się: Sergiej Druczin – TIGER, Akademia Leona Koźmińskiego, prof. Ewa Okoń-Horodyńska – Uniwersytet Jagielloński, dr hab. Roman Sobiecki – prorektor Szkoły Głównej Handlowej, dr Paweł Wojciechowski – Minister Finansów 2006; Wiceminister Spraw Zagranicznych 2009-2010; stały przedstawiciel RP przy OECD 2010–2014, prof. Jerzy Żyżyński – Uniwersytet Warszawski; członek Rady Polityki Pieniężnej 2016-2022 oraz prof. Grzegorz W. Kołodko.

Więcej o wydarzeniu oraz program dostępny na stronie organizatora: [TUTAJ]
Nagranie transmisji z pierwszego dnia [TUTAJ],
Nagranie transmisji z drugiego dnia [TUTAJ],
Publikacja (rozdział prof. Goryni) towarzysząca wydarzaniu [TUTAJ],


26.01.2024 r.

Jubileusz 60-lecia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddziału w Białymstoku

W dniu 26.01.2024 r. odbył się Jubileusz 60-lecia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddziału w Białymstoku w ramach XXV Podlaskiego Forum Ekonomistów odbywającego się pod hasłem „Ekonomiści dla regionu”.

Podczas spotkania prof. Gorynia wygłosił prezentację na temat: „Silne i słabe strony ekonomii umiaru”.


Prezentacja dostępna [TUTAJ].

Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępny na stronie organizatora: [TUTAJ]
i [TUTAJ],
Portal Dzień Dobry Białystok [TUTAJ],


15.01.2024 r.

Seminarium naukowe pt. „Ewolucja Nauk Ekonomicznych”

W dniu 15.01.2024 r. odbyło się seminarium naukowe z cyklu „Ewolucja Nauk Ekonomicznych” organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Seminarium zostało realizowane w ramach projektu pt. „Ewolucja nauk ekonomicznych II – ekonomia a pandemia COVID-19: potrzeba bieżących dostosowań czy zmiany paradygmatu?”, dofinansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza.

Podczas spotkania prof. Gorynia wygłosił prezentację na temat: „Ewolucja nauk ekonomicznych (promocja wydania książki ENE II)”.


Prezentacja dostępna [TUTAJ].

Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępny na stronie organizatora: [TUTAJ],
Nagranie seminarium: [TUTAJ],


15.01.2024 r.

Prof. Marian Gorynia na Seminarium Naukowym Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznański

W dniu 15 stycznia 2024 r. odbyło się Seminarium Naukowe WIZ na Politechnice Poznańskiej.

Wykład na temat ewolucji tożsamości nauk ekonomicznych wygłosił prof. Marian Gorynia prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej.
Prezentac ja z wykładu p.t.: „Ewolucja tożsamości nauk ekonomicznych a klasyfikacja nauki” możesz zobaczyć [TUTAJ]

Więcej informacji [TUTAJ]


11.01.2024 r.

Prof. Marian Gorynia podczas inauguracji Roku Edukacji Ekonomicznej 2024

W dniu 11 stycznia 2024 r. zainaugurowano w Senacie RP obchody Roku Edukacji Ekonomicznej, ustanowione przez Senat uchwałą z 7 września 2023 r. W uroczystości wzięli udział m.in. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i senatorowie, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele: resortów nauki i edukacji, Komitetu Organizacyjnego, a także Komitetu Honorowego Roku Edukacji Ekonomicznej, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.

Prof. Marian Gorynia wziął udział w wydarzeniu jako prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

W 2024 roku obchodzimy rocznice:
100-lecia reform gospodarczych Władysława Grabskiego;
100-lecia powstania polskiego złotego;
100-lecia powstania Banku Polskiego;
100-lecia powstania Banku Gospodarstwa Krajowego;
100-lecia wydania „Bankructwa Małego Dżeka” książki Janusza Korczaka – powieści, która stała się pierwszym przewodnikiem przedsiębiorczości.
Dla podkreślenia rangi i symbolicznego wymiaru inicjatywy, jako pięć największych organizacji skupionych wokół edukacji ekonomicznej zawarto porozumienie na jej rzecz, zobowiązując się tym samym do skoordynowanej współpracy na rzecz wspierania idei i misji edukacji ekonomicznej.
Sygnatariuszami porozumienia są:
WIB – Warszawski Instytut Bankowości
PTE – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
ZHP – Związek Harcerstwa Polskiego
Fundacja GPW – Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych
FMP – Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Więcej informacji:
– Konferencja prasowa przed konferencją inaugurującą obchody Roku Edukacji Ekonomicznej [TUTAJ]
– Inauguracja Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 [TUTAJ]
– Relacja z inauguracji [TUTAJ]
– Informacja prasowa o REE 2024 [TUTAJ]
– REE 2024 Spot Dzieciaki 7 FHD [TUTAJ]
– REE Spot 11 stycznia 2024 VIP z Senatem 3 2 FHD AIS [TUTAJ]
– Informacja o wydarzeniu na stronie PTE [TUTAJ]
– Informacja o wydarzeniu na stronie gov.pl [TUTAJ]
– Wywiad prof. Goryni dla ISBnews.TV [TUTAJ]
– Nagranie z konferencji prasowej [TUTAJ]


10.01.2024 r.

Prof. Marian Gorynia ponownie wybrany na zastępcę przewodniczącego RDN

8 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie plenarne Rady Doskonałości Naukowej w nowej kadencji na lata 2024-2027. W spotkaniu wziął udział Minister Nauki Dariusz Wieczorek. Przewodniczącym RDN został prof. dr hab. Bronisław Sitek. Profesor Marian Gorynia został ponownie wybrany na zastępcę przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2024-2027.
Rada Doskonałości Naukowej jest organem państwowym powołanym na mocy ustawy z 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jej zadaniem jest dbanie o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.

Więcej: [TUTAJ]