20.12.2022 r.
Prof. Gorynia laureatem Nagrody Premiera
W dniu 20.12.2022 r. została ogłoszona lista Laureatów Prezesa Rady Ministrów w roku 2022 – XXIX edycja. Wśród nagrodzonych znalazł się prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Doceniono cykl publikacji poświęconych mikro-, mezo- i makroekonomicznym uwarunkowaniom osiągania korzyści z międzynarodowej współpracy gospodarczej.
Więcej informacji oraz lista osób nagrodzonych [TUTAJ]
informacja na stronie UEP [TUTAJ]
informacja na stronie Polish Science [TUTAJ]
15.12.2022 r.
Jerzy Hausner pierwszym Profesorem Honorowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
W dniu 15.12.2022 r. odbyła się uroczystość nadania tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prof. Jerzy Hausner odebrał tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, swojej alma mater.
Było to wyjątkowe wydarzenie zważywszy na fakt, że było to pierwsze wyróżnienie w niemal stuletniej historii tej uczelni, przyznane za wybitne zasługi, istotny wkład w rozwój dyscyplin naukowych, dorobek naukowy, a także aktywność społeczną i publiczną, która przyczyniła się do rozwoju i rozsławienia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości ze świata nauki, polityki, sztuki, a także bliskich prof. Hausnera.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również laudatorzy: prof. dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. dr hab. Juliusz Gardawski oraz prof. dr hab. Marian Gorynia. Prof. dr hab. Marian Gorynia zwrócił uwagę na nietypowe podejście uhonorowanego Profesora, jego spojrzenie na ekonomię szersze niż jako na samą efektywność, a także wychodzenie poza zwyczajowe standardy wymagań w stosunku do pracownika naukowo-dydaktycznego i podejmowanie rozmaitych inicjatyw wykraczających poza przyjęte ramy.
W przemówieniach gości przewodziło stanowisko, że ekonomia wartości – propagowana przez prof. Hausnera jest bardzo ważnym elementem dla gospodarki w obecnych czasach.
Więcej informacji o wydarzeniu:
– [strona UEK],
– [strona Fundacji GAP],
– [profil Linkedin: Open Eyes Economy],
– [tekst wystąpienia laudatora prof. Mariana Goryni],
24.11.2022 r.
Nominacje profesorskie
W dniu 24.11.2022 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 61 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W uroczystości uczestniczył prof. Marian Gorynia, który reprezentował Radę Doskonałości Naukowej jako jej wiceprzewodniczący.
Więcej informacji oraz lista osób z nominacjami profesorskimi [TUTAJ].
22.11.2022 r.
Konferencja PTE: Ewolucja Nauk Ekonomicznych II – ekonomia a pandemia COVID-19: potrzeba bieżących dostosowań czy zmiany paradygmatu?
W dniu 22.11.2022 r. odbyła się Konferencja Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Tematem przewodnim było: „Ekonomia a pandemia COVID-19: potrzeba bieżących dostosowań czy zmiany paradygmatu”.
Konferencja ENE II została poświęcona refleksji nad ewolucją badań wewnątrz dyscyplin i subdyscyplin ekonomicznych, nad relacjami pomiędzy nimi, jak również nad relacjami nauk ekonomicznych z innymi dyscyplinami nauki, a także nad problemami interdyscyplinarności w naukach ekonomicznych. Konferencja wpisuje się w nurt szerszej dyskusji na temat zjawisk kryzysowych we współczesnej gospodarce oraz nauce.
Podczas spotkania prof. Gorynia wraz z prof. Fiedorem wygłosili prezentację na temat: „Społeczna sprawczość i użyteczność nauk ekonomicznych w kontekście klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych”.
Prezentacja dostępna [TUTAJ].
Więcej o wydarzeniu oraz program konferencji dostępny na stronach organizatorów:
[PTE],
[INE PAN],
[KNE PAN],
Relacja online na kanale YT,
21.11.2022 r.
Sesja naukowa z cyklu Dwugłos Nauki – „Migracje – historia i teraźniejszość”
W dniu 21.11.2022 r. odbyło się spotkanie w ramach cyklu Dwugłos Nauki. W tym roku tematem przednim było: „Migracje – historia i teraźniejszość”.
Uczestnicy wraz z zaproszonymi ekspertami rozmawiali m.in. wędrówkach ludów, cudzoziemcach, imigrantach i wspomnianych migracjach.
Moderatorem spotkania został prof. dr hab. Marian Gorynia (czł. koresp. PAN, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).
Więcej o wydarzeniu oraz program spotkania dostępne [TUTAJ].
17.11.2022 r.
Wywiad prof. M. Goryni dla Obserwatora Gospodarczego
Prof. Marian Gorynia był gościem w rozmowie Obserwatora Gospodarczego. Wypowiedź dotyczyła planu na odbudowę Ukrainy.
Prof. Gorynia podkreśla, że odbudowa Ukrainy będzie kosztować setki miliardów dolarów i z każdym dniem trwania wojny koszt ten się zwiększa. Ponadto prof. Marian Gorynia uważa, że dług zagraniczny Ukrainy powinien zostać umorzony, a sam kraj, po wdrożeniu odpowiednich reform wejść do UE.
Część rozmowy dostępny [TUTAJ] lub [TUTAJ].
Cała rozmowa dostępna [TUTAJ].
8.11.2022 r.
KUJAWSKO-POMORSKIE FORUM INNOWACJI, NAUKI, BIZNESU I SAMORZĄDU 2022
W dniach 6-8.11.2022 odbyło się Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu. Organizatorem wydarzenia było Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego sp. z o.o., wspierane przez uznaną, doświadczoną, regionalną instytucję otoczenia biznesu – Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.
Było to wydarzenie o charakterze naukowo-technologicznym poświęcone nowym technologiom, innowacjom, wynalazkom i nowatorskim inwestycjom zmieniającym kraj i region w oparciu o inteligentne specjalizacje. Wiodącymi tematami dyskusji będą wyzwania innowatorów związane z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu oraz z pomyślnym wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług.
Jednym z prelegentów był prof. Gorynia, który wygłosił prezentację na temat: „Czy potrzebna i możliwa jest ekonomia umiaru?”.
Prezentacja dostępna [TUTAJ].
Więcej o wydarzeniu [TUTAJ]
Sprawozdanie z Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacj, Nauki, Biznesu i Samorządu [TUTAJ]
27.10.2022 r.
Konferencja Naukowa z okazji Jubileuszu 60-lecia PTE – Oddział w Bydgoszczy
W dniu 27.10.2022 odbyła się Konferencja Naukowa z okazji Jubileuszu 60-lecia PTE – Oddział w Bydgoszczy. Tematem przewodnim było: „Nauki ekonomiczne i zarządzania. Dokonania i wyzwania”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni specjaliści – przedstawiciele środowiska naukowego oraz praktycy.
Konferencja miała na celu podsumowanie 60-letniej tradycji działalności Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – Oddział w Bydgoszczy, prezentację wyników badań w zakresie szeroko rozumianej tematyki społeczno-ekonomicznej oraz upowszechnianie wiedzy ekonomicznej w kontekście dokonań oraz wyzwań przyszłości.
Podczas spotkania prof. Gorynia wraz z prof. Fiedorem wygłosili prezentację na temat: „W poszukiwaniu tożsamości nauk ekonomicznych”.
Prezentacja dostępna [TUTAJ].
Więcej o wydarzeniu [TUTAJ], lub [TUTAJ],.
Program konferencji dostępny [TUTAJ],.
25.10.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Lustra
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Lustra. Wypowiedź dotyczyła wpływu pandemii COVID-19 na życie społeczne i jej ekonomiczne skutki.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
25.10.2022 r.
21 Międzynarodowa Konferencja z cyklu
EKONOMIA – FINANSE – ZARZĄDZANIE (ICEFM2022)
W dniach 23-25.10.2022 r. odbyła się XXI edycja polsko-peruwiańskiej Konferencji z cyklu EKONOMIA-FINANSE-ZARZĄDZANIE. Organizatorami tej konferencji był Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk; Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka; Centrum PUCP, Pontificia Universidad Católica del Perú, Lima, Perú; Fundacja Cognitione oraz Network Analysis Laboratory. Tematem przewodnim konferencji było: „Współczesne wyzwanie w polityce gospodarczej, biznesie i zarządzaniu”.
Polsko-peruwiańska edycja tej konferencji była jedynym, tak dużym wydarzeniem naukowo-biznesowym, które do tej pory było organizowane w Polsce. Wśród uczestników z 14 krajów pojawiło się wielu badaczy, ludzi ze świata nauki i biznesu.
Gośćmi honorowymi panelu naukowego byli: Pan Profesor Mariana Gorynia (Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), Doktor Percy Markina (Dyrektor Centrum PUCP, Pontificia Universidad Católica del Perú, Lima, Perú), Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Wiktor Adamus oraz Profesor Mieczysław Morawskiego z Politechniki Warszawskiej.
Podczas dyskusji poruszono wiele tematów związanych z gospodarką po pandemii, inteligentnym miastem, transformacją cyfrową przedsiębiorstw itp.
Gościem spotkania był: prof. Marian Gorynia, który wygłosił prezentację na temat: „Gospodarka po pandemii
– kontynuacja czy zwrot strategiczny?”.
Prezentację można zobaczyć w wersji w języku polskim [TUTAJ] w wersji w języku angielskim [TUTAJ]
Strona konferencji: [TUTAJ],
Program Konferencji:[TUTAJ],
20.10.2022 r.
147. sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN
W dniu 20.10.2022 r. odbyło się 147. Zgromadzenie Ogólne PAN. W Zgromadzeniu Ogólnym Akademii wzięli udział, z głosem stanowiącym, członkowie krajowi Akademii.
Wśród uczestników spotkania był prof. Marian Gorynia.
Program obrad obejmował takie tematy jak:
– wybory Prezesa PAN na kadencję 2023-2026,
– wybór Przewodniczącego obrad sesji Zgromadzenia Ogólnego w części wyborczej,
– wybór Komisji Skrutacyjnej,
– sprawozdanie Komisji Wyborczej,
– wystąpienie kandydatów na stanowisko Prezesa PAN,
– dyskusja po wystąpieniu kandydatów,
– głosowanie,
– sprawy bieżące i wolne wnioski.
Na podstawie głosowania członkowie Akademii zdecydowali, że w ciągu najbliższych czterech lat funkcję Prezesa PAN będzie pełnił prof. Marek Konarzewski.
Więcej informacji na stronie internetowej PAN: [TUTAJ].
14.10.2022 r.
Organizacja uroczystego posiedzenia Zarządu Krajowego PTE
W dniach 13 -14. października 2022 r. w Bydgoszczy odbyło się uroczyste wyjazdowe posiedzenie Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Podczas zgromadzenia omówiono najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a w drugiej części wraz z przedstawicielami bydgoskiego Oddziału PTE zostały omówione sukcesy i wyzwania.
Prezes PTE prof. Marian Gorynia wręczył na ręce Prezesa Grzegorza Grześkiewicza gratulacje z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Oddziału w Bydgoszczy, a także wręczył pani prof. Mirosławie Kwiecień Złotą Odznakę Honorową PTE z Wieńcem. Uroczysta część posiedzenia ZK PTE stała się również okazją do otwartej dyskusji na temat sytuacji w Oddziałach i możliwości nawiązania współpracy i wzajemnej wymiany doświadczeń, co mogłoby się przyczynić do rozwoju Stowarzyszenia
Więcej o wydarzeniu: [TUTAJ] oraz [TUTAJ]
6.10.2022 r.
Konferencja: Policy mix for a turbulent time
W dniu 6.10.2022 r. odbyła się konferencja pt. Policy mix for a turbulent time. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Polskim Instytutem Ekonomicznym, we współpracy z narodowymi stowarzyszeniami ekonomicznymi z Czech, Słowacji oraz Węgier.
Uczestników seminarium przywitał m.in. prof. Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Więcej o wydarzeniu: [TUTAJ]
Program konferencji: [TUTAJ]
30.09.2022 r.
75-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
W dniach 29-30.09.2022 r. odbyła się uroczysta konferencja z okazji 75-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Głównym tematem konferencji były zmiany zachodzące w gospodarce polskiej. Celem konferencji była wymiana doświadczeń i wiedzy w tym zakresie przez wybitnych specjalistów z nauk ekonomicznych, przedstawicieli sektora publicznego oraz przedsiębiorstw.
Gościem spotkania był: prof. Marian Gorynia, który wygłosił prezentację na temat: „Zmiany w gospodarce światowej. Co dalej z globalizacją? ”. Prezentację można zobaczyć [TUTAJ]
Prof. Gorynia również z ramienia PTE złożył gratulacje z okazji Jubileuszu Uczelni.
Więcej o wydarzeniu: [TUTAJ]
Strona Konferencji: [TUTAJ]
Krótkie podsumowanie konferencji: [TUTAJ]
18.08.2022 r.
Spotkanie Klubu Polska 2025+
W dniu 18.08.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Polska 2025+ organizowane wspólnie przez Związek Banków Polskich i Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze.
Główną ideą spotkania była dyskusja na temat ekonomii umiaru – nowego paradygmatu w ekonomii, który coraz częściej pojawia się jako potencjalna odpowiedź na szereg problemów dzisiejszego świata, rosnącej liczby ludzi na świecie i ich potrzeb, a z drugiej strony – ograniczonych zasobów i postępującej degradacji klimatu.
Gościem spotkania był: prof. Marian Gorynia, który wygłosił prezentację na temat: „Czy na świecie i w Polsce możliwa jest ekonomia umiaru”. Prezentację można zobaczyć [TUTAJ]
Więcej o Klub Polska 2025+: [TUTAJ]
Więcej o wydarzeniu: [TUTAJ] oraz [TUTAJ]
Relacja online: [TUTAJ]
Prof. Gorynia członkiem Rady Teatru Muzycznego w Poznaniu
Prof. Marian Gorynia został wybrany na członka Rady Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Więcej o Teatrze Muzycznym w Poznaniu [TUTAJ].
18.08.2022 r.
Spotkanie Wielkopolskiego Klubu Kapitału
W dniu 18.08.2022 r. odbyło się spotkanie Wielkopolskiego Klubu Kapitału. Spotkanie odbyło się w Stajniach Łopuchowskich.
Gościem spotkania był: prof. Marian Gorynia, który wygłosił prezentację na temat: „O inflacji wakacyjnie”. Prezentację można zobaczyć [TUTAJ]
Więcej o WKK: [TUTAJ]
Więcej o Stajniach Łopuchowskich: [TUTAJ]
6.08.2022 r.
Wywiad dla IBOMA.media
Prof. Marian Gorynia był gościem w w cyklu wywiadów „Pandemia czas próby – pomnik dla 200 tysięcy ofiar koronawirusa w Polsce” IBOMA.media.
[obejrzyj skrót wywiadu] [obejrzyj cały wywiad]
Wspomnienie prof. Jerzego Kleera
Na łamach portalu polityka.pl ukazało się wspomnienie prof. Jerzego Kleera. Profesor Jerzy Kleer w marcu skończył 94 lata. Z tygodnikiem „Polityka” był związany od 1958 r. Zawsze opowiadał, że praca pozwala mu zachować dobre samopoczucie i stale intelektualnie się rozwijać.
Niniejszy tekst prezentuje naukową sylwetkę profesora oraz przytacza wspomnienia i opowieści osób związanych z profesorem.
Swoim wspomnieniem na łamach artykułu podzielił się również prof. Marian Gorynia – jeden z recenzentów dorobku Profesora Jerzego Kleera w związku z procedurą odnowienia doktoratu.
Fragment artykułu dostępny: [TUTAJ]
Artykuł dostępny jest również na stronie polityka.pl: [TUTAJ]
18.07.2022 r.
Panel ekonomistów: Nadzwyczajne zyski nieuchwytne dla fiskusa
Na łamach dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa Grzegorza Siemionczyka w ramach cyklu panelu ekonomistów.
Jak możemy przeczytać na początku artykułu: „Podatek od nadzwyczajnych zysków firm, związany na przykład z wysoką inflacją i jej przyczynami, jest atrakcyjny w teorii i kuszący dla polityków. W praktyce byłby trudny do uzasadnienia i wprowadzenia.”
Więcej o artykule:
– rz.pl [TUTAJ]
– PDF [pobierz]
4.07.2022 r.
Seminarium naukowe – PERSPEKTYWY ROZWOJU NAUKOWEGO W DYSCYPLINACH EKONOMICZNYCH
W dniu 04.07.2022 r. odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Lublinie we współpracy z Instytutem Ekonomii i Finansów Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie.
Tematem przewodnim seminarium było: „Perspektywy rozwoju naukowego w dyscyplinach ekonomicznych”.
Podczas spotkania prof. Gorynia wygłosił 2 prezentacje na tematy: „Awanse naukowe w świetle doświadczeń Rady Doskonałości Naukowej” oraz „Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – obszary działalności, kierunki rozwoju i korzyści z członkostwa”.
Prezentacja nr 1 dostępna [TUTAJ],
Prezentacja nr 2 dostępna [TUTAJ].
Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępne [TUTAJ],.
23.06.2022 r.
Uroczystość nadania tytułu DOKTORA HONORIS CAUSA SGH – Profesorowi Michelowi Librowiczowi
W dniu 23.06.2022 r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomu Honoris Causa SGH Profesorowi Michelowi Librowiczowi – dyrektorowi programu Canadian Executive MBA w UQAM, profesorowi Uniwersytetu Quebec w Montrealu. Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpił prof. dr hab. Marek Gruszczyński z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Wniosek wsparła dr hab. Maria Aluchna, prof. SGH, z Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Kolejny wniosek złożył prof. dr hab. Jacek Miroński z Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Recenzentami byli: prof. zw. dr hab. dr h.c. multi Bogdan Nogalski, prof. dr hab. Marian Gorynia i dr hab. Piotr Płoszajski.
W uroczystości wzięli udział rektorzy i prorektorzy większości warszawskich uczelni, a także przedstawiciele świata nauki z kraju i zagranicy. Wśród nich był również prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Wzmianki o uroczystości:
Cała transmisja: Kanał SGH na Youtube
Informacja na stronie internetowej SGH LINK
LINK
M. Gorynia, Recenzja dorobku Profesora Michela Librowicza w związku z procedurą nadania Mu tytułu doktora honoris causa przez Szkołę Główną Handlową [pobierz]
23.06.2022 r.
146. sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN
W dniu 23.06.2022 r. odbyło się 146. Zgromadzenie Ogólne PAN. W Zgromadzeniu Ogólnym Akademii wzięli udział, z głosem stanowiącym, członkowie krajowi Akademii.
Wśród uczestników spotkania był prof. Marian Gorynia.
Program obrad obejmował takie tematy jak:
– informacja o nagrodach i wyróżnieniach członków Polskiej Akademii Nauk i Akademii Młodych Uczonych,
– przyjęcie protokołu Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniach 2-3 grudnia 2021 r.,
– Uchwała w sprawie wprowadzenia ujednoliconego tekstu statutu Polskiej
Akademii Nauk,
– przyjęcie rocznego sprawozdania finansowego wraz z opinią z badania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania ze statutowej działalności Akademii w 2021 roku,
– wybór Komisji Wyborczej do wyboru Prezesa i Wiceprezesów PAN na kadencję 2023-2026,
– informacja o pomocy Polskiej Akademii Nauk dla naukowców z Ukrainy,
– Sprawozdanie z działalności Komisji ds. etyki w nauce w 2021 roku,
– Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w 2021 roku,
– oraz inne bieżące sprawy i wnioski.
Więcej informacji na stronie internetowej PAN: [TUTAJ].
22.06.2022 r.
VI Konferencja Rady FINSKILLS 2022
W dniu 22.06.2022 odbyła się konferencja Rady FINSKILLS 2022: „Wielka rezygnacja czy nowe otwarcie. Przyszłość kadr sektora finansowego. Mapa drogowa”. Orgranizatorem była sektorowa Rada ds. Kompetencji PARP Grupa PFR.
Głównym obszarem dyskusji była odpowiedź na pytanie: Jak sektor finansowy sprosta wyzwaniu transformacji środowiska pracy do modelu atrakcyjnego dla młodych ludzi, tak aby zaangażowali się w wykorzystanie usług finansowych dla budowy zrównoważonego świata?
Uczestnikiem konferencji był prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Więcej o wydarzeniu [TUTAJ], lub [TUTAJ].
Informacja nt wydarzenia na portalu PapBIZNES [TUTAJ]
Informacja nt wydarzenia na portalu infosfera [TUTAJ]
Relacja online z wydarzenia [TUTAJ]
21.06.2022 r.
Seminarium POLITYKA KLIMATYCZNA UNII EUROPEJSKIEJ. ANALIZA KORZYŚCI I KOSZTÓW
W dniu 21.06.2022 r. odbyło się seminarium naukowe w trybie online. Tematem przewodnim seminarium było: „Polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Analiza korzyści i kosztów”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Radę Naukową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Komitet Nauk Ekonomicznych PAN oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.
Wprowadzenie do tematu seminarium: Rosnąca świadomość wagi problemów klimatycznych znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w kolejnych propozycjach i już podejmowanych działaniach, formułowanych w poszczególnych krajach, na poziomie Unii Europejskiej czy globalnym (Porozumienie Paryskie), które za cel przyjmują przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatycznym i zrównoważony – nie tylko w wymiarze ekologicznym – rozwój. Ze względu na skalę podejmowanych czy potrzebnych działań, mają one bardzo znaczny wpływ na gospodarki – w szczególności ich konkurencyjność oraz perspektywy wzrostu. Więcej [TUTAJ],
Współprowadzącym spotkanie był m.in. prof. Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępne [TUTAJ],.
10.06.2022 r.
Jubileusz 25-lecia KRASP
W dniach 9-10 czerwca odbył się uroczysty Jubileusz 25-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
W programie obchodów jubileuszu wpisały się takie wydarzenia jak:
– odsłonięcie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie tablicy upamiętniającej spotkanie założycielskie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (7 czerwca 2022 r.),
– Jubileuszowe posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego KRASP zorganizowane w murach Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zamku Królewskiego (9-10 czerwca 2022 r.),
– cykl wywiadów z Przewodniczącymi KRASP minionych i obecnej kadencji.
Obchody zostały objęte Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.
Na uroczystości gościli badacze i ludzie ze świata nauki. Wśród gości był również prof. Marian Gorynia.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Forum Akademickie oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.
Więcej o wydarzeniu [TUTAJ] lub na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki [TUTAJ] lub na stronie Uniwersytetu Warszawskiego [TUTAJ].
Podcasty dostępne w sieci, na kanale Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w serwisie YouTube.
3.06.2022 r.
XXXV Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
Dnia 3.06.2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej z udziałem laureatów Olimpiady i ich opiekunów naukowych. Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu GPW dr Marek Dietl. W trakcie uroczystości uczniowie i ich opiekunowie spotkali się również z Prezesem PTE prof. Marianem Gorynią, Wiceprezesem PTE prof. Bogdanem Ślusarzem, Prezesem Zarządu Fundacji GPW Panem Piotrem Kryglem, Wiceprezes Zarządu Fundacji GPW Panią Aliną Bączar-Bednorz oraz członkiem Zarządu ds. handlowych PLL LOT dr Michałem Fijołem .
Medaliści IV Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej (MOE) uczestniczyli w Gali Medalistów Olimpiad Międzynarodowych, która odbyła się w dniu 6 czerwca br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gospodarzem spotkania był Premier Mateusz Morawiecki.
Polskę na IV Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej reprezentowała piątka najlepszych laureatów XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Nasi reprezentanci zdobyli pięć medali. Złote medale zdobyli: Szymon Florek (VIII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie) oraz Kinga Gruszka (Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu). Srebrne medale zdobyli: Dawid Krzykawski (II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie), Wiktor Sobiecki (II Liceum Ogólnokształcące w Warszawie) oraz Oliwer Wirkus (III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni).
Więcej o OWE [TUTAJ],.
Informacja o OWE na stronie organizatora PTE [TUTAJ],.
Wydarzenie na Facebooku [TUTAJ],.
27.05.2022 r.
100 lat MTP – finałowa gala obchodów jubileuszu
W dniu 27.05.2022 odbyła się uroczysta Gala podsumowująca obchody 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Jubileuszową Galę oficjalnie rozpoczął Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. – Ta firma zaczęła się od marzeń i od odrobiny szaleństwa. Był rok 1917. Trwała wielka wojna, nie było jeszcze widać jej końca. Polacy wciąż żyli pod zaborami. Ale to właśnie w 1917 roku, w pruskim Poznaniu, na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich Edward Mazurkiewicz zaproponował zorganizowanie targów. W tamtej sytuacji politycznej musiał być to szalony i odważny pomysł – mówił Tomasz Kobierski. Prezes Grupy MTP zapowiadał też zmiany, które nastąpią na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w niedalekiej przyszłości m.in. otwarcie parkingu wielopoziomowego i ogólnodostępnego placu eventowego. – To będzie nowa jakość dla miasta. To nie tylko otwarcie na miasto. To stworzenie zupełnie nowej miejskiej przestrzeni. To miejsce będzie tętnić życiem nie tylko podczas targów. Serce targów będzie bić w rytmie miasta każdego dnia – mówił.
Na Gali gościli badacze i ludzie ze świata nauki, biznesu. Wśród gości był również prof. Marian Gorynia.
Więcej o wydarzeniu [TUTAJ] lub na oficjalnej stronie Patrona wydarzenia – Prezydenta Poznania [TUTAJ] lub na stronie gov.pl [TUTAJ].
29.05.2022 r.
Komentarz prof. Goryni na łamach artykułu: Co napędza inflację w Polsce?
Na łamach portalu obserwatorgospodarczy.pl ukazał się artykuł autorstwa G. Chrostowskiego p.t.: Co napędza inflację w Polsce? Wiele wskazuje na spiralę marżowo-cenową [RAPORT OG].
Jak piszę autor we wstępie: Obecna inflacja w Polsce ma bardzo złożony charakter, gdyż wynika jednakowo z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które determinują dwucyfrowy już wzrost cen w gospodarce narodowej. Jako dwie główne przyczyny wysokiej inflacji pochodzące z zewnątrz gospodarki wskazuje się zerwane łańcuchy dostaw oraz negatywne implikacje wynikające z wojny w Ukrainie, m.in. wzrost cen surowców oraz deprecjacja złotego. Po stronie czynników wewnętrznych można wskazać błędną politykę komunikacyjną NBP z ubiegłego roku, silne odbicie popytu konsumpcyjnego w warunkach ograniczeń podażowych oraz proinflacyjny charakter polityki fiskalnej.
W raporcie znalazły się również komentarze badaczy i ludzi ze świata nauki, którzy odnieśli się do poruszanego tematu. Jednym z nich był prof. Gorynia, który skomentował:
Przytoczony wyżej fragment dostępny [TUTAJ]
Cała treść artykułu dostępna [TUTAJ]
27.05.2022 r.
20-lecie Fundacji Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego
W dniu 27.05.2022 r. odbyła się uroczystość 20-lecia Fundacji Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego.
Wśród gości znajdował się prof. Marian Gorynia, który wygłosił prezentację p.t.: „Polska droga do dobrobytu”.
Prezentacja z wystąpienia dostępna [TUTAJ].
Więcej o FRiPWW [TUTAJ].
25.05.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Puls Dnia WTK
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Puls Dnia telewizji WTK. Wypowiedź dotyczyła konsekwencji ciągłych wzrostów cen paliw.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
Nowość na księgarskich półkach
Nowość na księgarskich półkach. Książka, która porusza zagadnienia z obszaru jednolitego rynku europejskiego.
Przedmiotem dociekań w niniejszej książce są współczesne wyzwania, jakie stoją przed przedsiębiorstwami funkcjonującymi w ramach jednolitego rynku europejskiego. W intencji redaktorów i autorów praca ma być swego rodzaju „hołdem naukowym” złożonym prekursorowi badań nad strategiami firm działających na jednolitym rynku europejskim, przedwcześnie zmarłemu Profesorowi Andrzejowi Stępniakowi . Zamieszczone tutaj rozważania mogą stanowić swoistą kontynuację dociekań prowadzonych przez Profesora. Uwzględniając powyższy kontekst celem pracy jest po pierwsze określenie kluczowych uwarunkowań prowadzenia działalności biznesowej na jednolitym rynku europejskim. Po drugie celem pracy jest identyfikacja i ocena współczesnych wyzwań, z jakimi zmierzają się przedsiębiorstwa europejskie. Chodzi tutaj w szczególności o konsekwencje globalnych przeobrażeń gospodarczych wywołanych pandemią Covid-19, zmiany strategii związane z Brexitem oraz realizacją czwartej rewolucji przemysłowej. Książka składa się z trzech części. Pierwsza część została poświęcona zagadnieniom związanym z implementacją kluczowych etapów integracji tj. rynku wewnętrznego oraz unii gospodarczej i walutowej, wpływających na kształtowanie otoczenia biznesowego przedsiębiorstw w UE. W drugiej części zostały zaprezentowane kluczowe kwestie szeroko rozumianej polityki przedsiębiorczości w UE. W trzeciej części wyodrębniono główne obszary refleksji związanych z określeniem współczesnych wyzwań stających przed przedsiębiorstwami europejskimi. [OPIS WYDAWCY]
Fragment publikacji dostępny [TUTAJ].
Więcej informacji na temat książki znajdziesz [TUTAJ].
10.05.2022 r.
Prof. dr hab. Marian Gorynia wyróżniony medalem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
W dniu 10 maja 2022 roku trzech pracowników naukowych Uniwersyteu Ekonomicznego w Poznaniu otrzymało medale przyznawane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Wśród osób wyróżnionych znalazł się prof. Marian Gorynia.
Prof. Marian Gorynia został wyróżniony Złotym Medalem Verba Docent – Exempla Trahunt („Słowa uczą – przykłady pociągają”) Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego za krzewienie idei pracy organicznej.
Medal jest wyrazem uznania dla działalności naukowej, dydaktycznej, charytatywnej i społecznej Pana Profesora.
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego od chwili zaistnienia na polskiej scenie obywatelskich organizacji społecznych wśród swoich głównych zadań ma wskazywanie i promowanie wzorcowych Osobistości, szczególnie zasłużonych dla rozwoju różnych dziedzin życia w naszym kraju. Do realizacji tego zadania służą: wskazywanie i honorowanie „Liderów Pracy Organicznej”, wskazywanie i honorowanie „Wybitnych Osobistości Pracy Organicznej „Złotych Hipolitów”, przyznawanie wzorowym organicznikom i pozytywistom upowszechniającym etos pracy– Srebrnego i Złotego – Medali „Labor Omnia Vincit”, przyznawanie „Statuetki Ignacego Jana Paderewskiego”, będącej symbolem polskiego patriotyzmu. Ten bogaty, urozmaicony projekt Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dla wskazywania i upowszechniania obywatelskich wzorców osobowych, dopełniło utworzenia systemu zwracania uwagi społeczeństwa na obywateli wyróżniających się wyjątkowym patriotyzmem i wyjątkową działalnością propaństwową.
25.04.2022 r.
Komentarz prof. Goryni na łamach artykułu: Mieszkanie prawem czy towarem?
Na łamach portalu obserwatorgospodarczy.pl ukazał się artykuł autorstwa G. Chrostowskiego p.t.: Mieszkanie prawem czy towarem? [RAPORT OG].
Jak piszę autor we wstępie „Wzrost cen na rynku nieruchomości”. Hasło to przyświeca polskiemu społeczeństwu od 2013 roku, kiedy to po postkryzysowej stagnacji rozpoczął się nieprzerwany wzrost cen mieszkań w polskich miastach obserwowany do dziś. Trend ten jeszcze bardziej nasilił się w czasie pandemii, a w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie silnie wzrosły także stawki najmu. Równocześnie regulacje Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) osłabiły zdolność kredytową Polaków. W konsekwencji tych wydarzeń do łask powróciło hasło głównie propagowane przez środowiska lewicowe: „Mieszkanie prawem, nie towarem”. Uznaliśmy to za obowiązek, aby poddać analizie sens wyżej wymienionej maksymy z perspektywy nauk ekonomicznych, prowadzonej polityki mieszkaniowej oraz specyfiki rynku nieruchomości z uwzględnieniem spectrum prawniczego.
W raporcie znalazły się również komentarze badaczy i ludzi ze świata nauki, którzy odnieśli się do poruszanego tematu. Jednym z nich był prof. Gorynia, który skomentował:
Przytoczony wyżej fragment dostępny [TUTAJ]
Cała treść artykułu dostępna [TUTAJ]
Nowa publikacja prof. Goryni – rozdział w książce wydawnictwa Emerald
Nowość na księgarskich półkach. Książka, która porusza zagadnienia z obszaru biznesu międzynarodowego.
Jednym z rozdziałów jest Globalization in a COVID-19 Afflicted World autorstwa Mariana Goryni, Jana Nowaka, Piotra Trąpczyńskiego oraz Radosława Wolniaka. Publikacja jest próbą oceny wpływu, jaki ma pandemia COVID-19 na proces globalizacji.
Tekst publikacji dostępny [TUTAJ].
Więcej informacji na temat książki znajdziesz [TUTAJ].
7.04.2022 r.
Debata z cyklu: „Czwartki u Ekonomistów”
W dniu 7.04.2022 r. odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Czwartki u Ekonomistów”. Organizatorem debaty było Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Przedmiotem spotkania była dyskusja dotycząca tematyki najnowszej książki Profesora Grzegorza W. Kołodko pt. Świat w Matni.
Gości powitał i dyskusję otworzył prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a poprowadziła ją prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, Honorowy Prezes PTE.
Więcej o wydarzeniu oraz program spotkania dostępne [TUTAJ].
Więcej o cyklu „Czwartki u Ekonomistów” [TUTAJ].
6.04.2022 r.
Prof. Gorynia członkiem Rady Ekspertów Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN
W dniu 6.04.2022 r. odbyło się spotkanie członków i przedstawicieli Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN. Podczas spotkania wręczono certyfikaty mianowania przedstawicieli ze świata nauki do Rady Ekspertów.
Prof. Marian Gorynia został wybrany na członka Rady Ekspertów Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN w zakresie biznesu międzynarodowego.
Lista członków Rady ekspertów dostępna [TUTAJ].
Więcej o Wielkopolskim Związku Pracodawców LEWIATAN [TUTAJ].
18.03.2022 r.
Konferencja Jubileuszowa – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – wczoraj, dziś i jutro
W dniu 18.03.2022 r. odbyła się Jubileuszowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego z okazji 75-lecia istnienia Oddziału PTE w Krakowie oraz 100 lat istnienia Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie. Tematem przewodnim było: „Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – wczoraj, dziś i jutro”.
Celem Konferencji Jubileuszowej z okazji 75-lecia istnienia Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, którego korzenie sięgają założonego 100 lat temu Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, było podsumowanie bogatej historii ruchu ekonomicznego w Polsce, ale także przeprowadzanie debaty naukowej na temat wyzwań stojących przed takimi organizacjami jak PTE we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie.
Podczas konferencji prof. Gorynia wygłosił referat na temat: „Przyszłość nauk ekonomicznych po pandemii – możliwe scenariusze”.
Prezentacja dostępna [TUTAJ],.
Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępne [TUTAJ],.
10.03.2022 r.
Forum Bankowe 2022
W dniu 10.03.2022 r. odbyło się Forum Bankowe w formie online. Temat przewodni Konferencji to: Wyzwania polskiego sektora bankowego w dobie aktualnych zagrożeń i nowych paradygmatów rozwoju gospodarki. Spotkanie zostało zorganizowane przez Związek Banków Polskich.
Podczas Forum Bankowego 2022, będącego jednym z największych i najważniejszych dorocznych spotkań przedstawicieli sektora bankowego, uczestnicy dążyli do odpowiedzi na pytania, w jaki sposób banki powinny sprostać nowej sytuacji, aby móc dalej wspierać bezpieczny i zrównoważony rozwój gospodarczy Polski i jej obywateli, a także jakie są wzajemne oczekiwania sektora bankowego i kluczowych instytucji regulujących, żeby wspólnie, efektywnie móc realizować ten cel.
Jednym z prelegentów był: prof. Marian Gorynia.
Więcej o wydarzeniu oraz program Konferencji dostępny [TUTAJ].
10.03.2022 r.
XII Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce”
W dniu 10.03.2022 r. odbyła się XII Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce” pt. Inwestycyjne wybory przedsiębiorstw w warunkach nowej transformacji gospodarczej w trybie online. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Rynków i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Celem Konferencji było pogłębione rozpoznanie wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami w warunkach przyspieszonych zmian gospodarczych i społecznych wywołanych nowymi formami konkurencji, upowszechnianiem cyfryzacji, zastosowaniem potencjalnie przełomowych technologii na różnych obszarach globalnej gospodarki, implementacją zasad zrównoważonego rozwoju. Szczególna uwaga została poświęcona analizie następstw pandemii COVID-19.
Podczas konferencji prof. Gorynia wraz z dr Magdaleną Śliwińską wygłosili prezentację na temat: „Umiędzynarodowienie biznesu a wymogi zrównoważonego rozwoju”.
Prezentacja dostępna [TUTAJ],.
Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępne [TUTAJ].
6.03.2022 r.
Apel grupy akademików do Prezydenta RP
Na łamach dziennika Rzeczpospolita ukazał się Apel grupy akademików do Prezydenta RP.
Apel dotyczy dramatycznych wydarzeń na Ukrainie i wybuchu za naszą granicą pierwszego od czasu wojny światowej pełnowymiarowego konfliktu zbrojnego w Europie. Te wydarzenia każą na nowo zadać sobie pytanie o bezpieczeństwo polityczne, militarne i gospodarcze Polski. Autorzy apelu zwracają się z apelem, by Pan Prezydent wykorzystał wszelkie narzędzia, które daje Konstytucja RP i podjął niezbędne kroki w celu utrzymania i zacieśnienia związków Polski z najważniejszymi instytucjami świata zachodniego.
Cała treść apelu dostępna [TUTAJ]
04.03.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Lustra
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Lustra. Wypowiedź dotyczyła wojny na Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Rosję.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
03.03.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Otwarta Antena WTK
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Otwarta Antena telewizji WTK. Otwarta Antena to program dla widzów. Od poniedziałku do piątku od godz. 20.30 można uczestniczyć w rozmowach z zaproszonymi do studia gośćmi.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
03.03.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Puls Dnia WTK
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Puls Dnia telewizji WTK. Wypowiedź dotyczyła wojny na Ukrainie oraz skutków tego konfliktu dla gospodarki.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
02.03.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Teleskop
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Teleskop. Wypowiedź dotyczyła wojny na Ukrainie.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
1.03.2022 r.
Podcastu Forum Dialog Plus – #12 Wojna to straszne marnowanie zasobów gospodarczych państwa
W dniu 1.03.2022 r., prof. Marian Gorynia był gościem w 12 odcinku podcastu Forum Dialog Plus im. Andrzeja Godlewskiego. Wypowiedź dotyczyła skuteczności nałożonych przez Europę sankcji na Rosję i ich następstw dla europejskiej i światowej gospodarki. Profesor Gorynia uważa, że w tym momencie wprowadzone sankcje są wystarczające.
Cały podcast można posłuchać [TUTAJ].
01.03.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Teleskop
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Teleskop. Wypowiedź dotyczyła wojny na Ukrainie.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
28.02.2022 r.
Obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym mgra Pawła Bogacza
Dnia 28.02.2022 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym mgr. Pawła Bogacza.
Tytuł rozprawy: „Zarządzanie bezpieczeństwem narodowym Polski. Studium na przykładzie zastosowań metod wielokryterialnych”.
Promotor: dr hab., prof. ucz. Wiktor Adamus
Recenzenci:
– Prof. dr hab. Marian Gorynia – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
– Prof. dr hab. Tadeusz Grabiński – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Dyscyplina naukowa: nauki o zarządzaniu i jakości.
24.02.2022 r.
Posiedzenie Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
W dniu 24.02.2022 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Posiedzeniu przewodniczył prof. Marian Gorynia.
Wśród dyskutowanych spraw było między innymi przejęcie sprawozdań merytorycznego, finansowego i sprawozdań oddziałów PTE za 2022 rok. Sprawozdania zostały przyjęte.
23.02.2022 r.
Spotkanie Rady Absolwentów przy Rektorze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
W dniu 23.02.2022 r. odbyło się spotkanie Rady Absolwentów przy Rektorze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Gościem spotkania był: prof. Marian Gorynia, który wygłosił prezentację na temat: „Pandemia COVID-19 – próba spojrzenia przed siebie”. Prezentację można zobaczyć [TUTAJ]
Wyżej wspomniana Rada została powołana 8.05.2018 r., przez Rektora UE na wniosek Stowarzyszenia Absolwentów WSH, WSE, AE i UE we Wrocławiu.
Rada Absolwentów przy Rektorze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu stawia sobie następujące cele:
1. Tworzenie i wzmacnianie więzi pomiędzy uczelnią a absolwentami.
2. Włączanie się członków Rady w organizację wydarzeń integracyjnych i promujących uczelnię.
3. Wspomaganie uczelni w zakresie kierunków kształcenia i rozwoju.
4. Doradztwo w sprawach zawodowych.
5. Wzbogacanie oferty dydaktycznej uczelni.
6. Promowanie wizerunku uczelni.
7. Sygnalizowanie Rektorowi potrzeb programowych i kadrowych pojawiających się w związku ze zmianami w otoczeniu gospodarczym.
18.02.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Rodzina bezpieczna finansowo
Prof. Marian Gorynia był gościem w programie Rodzina bezpieczna finansowo. Wypowiedź dotyczyła oszczędzaniu i inwestowaniu.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
16.02.2022 r.
Uroczystość nadania tytułu
DOKTORA HONORIS CAUSA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Profesorowi Andrzejowi Koźmińskiemu
W dniu 19 stycznia 2022 roku Senat UW przyjął uchwałę w sprawie nadania prof. Andrzejowi Koźmińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego na wniosek Wydziału Zarządzania. Promotorem doktoratu jest prof. Beata Glinka. Dorobek prof. Andrzeja Koźmińskiego recenzowali: prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Eric Cornuel z HEC Graduate School of Management.
Uroczystość nadania tytułu odbyła się z zachowaniem wymogów sanitarnych 16 lutego w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Wzięło w niej udział blisko 150 osób, w tym rektorzy i prorektorzy większości warszawskich uczelni, a także przedstawiciele świata nauki z kraju i zagranicy.
Wzmianki o uroczystości:
Cała transmisja: Kanał UW na Youtube
Informacja na stronie internetowej UW LINK
LINK
M. Gorynia, Recenzja dorobku Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego w związku z procedurą nadania Mu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Warszawski [pobierz]
11.02.2022 r.
Wypowiedź prof. Goryni w programie Wielkopolska Warta Poznania
Prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu był gościem w programie Wielkopolska Warta Poznania. Wypowiedź dotyczyła rosnącej inflacji oraz działań Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe.
Całe wydanie programu z tego dnia można obejrzeć [TUTAJ].
18.02.2022 r.
Prof. M. Gorynia nowym redaktorem naczelnym „Ekonomisty”
W dniu 18 października 2021 r. odbył się XXII Zjazd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, gdzie zostały wybrane nowe władze PTE. W związku z zasadą kadencyjności obowiązującej w PTE, w wyniku wyborów prezesem na kadencję 2021-2026 został prof. Marian Gorynia.
Zgodnie z tradycją z funkcją prezesa PTE wiąże się obsada stanowiska redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Ekonomista”. W związku z tym funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ekonomista” powierzono prof. Marianowi Goryni – obecnemu prezesowi Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Prof. Gorynia od lat jest związany z „Ekonomistą”, ponieważ jest członkiem Komitetu Redakcyjnego Czasopisma.
„Ekonomista” to czasopismo naukowe poświęcone nauce i potrzebom życia założone w 1900 roku. Wydawane jest wspólnie przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Komitet Nauk Ekonomicznych PAN (z udziałem wydawnictwa Key Text).
List od Dziekana Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN [TUTAJ]
Wzmianka na łamach Biuletynu PTE [TUTAJ]
21.01.2022 r.
Seminarium INFLACJA W POLSCE – PRZYCZYNY I PERSPEKTYWY
W dniu 25.01.2022 r. odbyło się seminarium naukowe w trybie online. Tematem przewodnim seminarium było: „Inflacja w Polsce – przyczyny i perspektywy”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Radę Naukową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Komitet Nauk Ekonomicznych PAN oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.
Rada Polityki Pieniężnej długo powstrzymywała się od podwyższania stóp procentowych. Uzasadnieniem dla tej decyzji było uznanie wzrostów cen za zjawisko przejściowe, wynikające z przyczyn zewnętrznych, leżących poza Polską. Podczas seminarium prelegenci podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, na ile to uzasadnienie znajduje oparcie w przebiegu procesów inflacyjnych w Polsce. Podejmą także wątek uwarunkowań i działań wygaszających wysoką dynamikę inflacji w kierunku zgodnym ze strategią bezpośredniego celu inflacyjnego.
Uczestników seminarium przywitał m.in. prof. Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Więcej o wydarzeniu oraz program seminarium dostępne [TUTAJ],.